NASANet

zobraziť novinky


IT a Amerika pred Kolumbom (mika)

Asi sa čudujete, čo to píšem za nezmysly. Asi ste si istý že v tom období žiadne IT neexistovalo. Omyl, nikto z nás tam vtedy nebol, takže môžeme iba hádať ako sa tam žilo. Budete my oponovať: nenašiel sa ani jeden počítač či disketa z tých čias. Pripomeniem vám však výrok jedného vedca: "To, že sme nenašli žiadne telegrafné stĺpy, znamená, že naši predkovia používali rádio!" Ponorme sa teda do sveta, keď si ešte Kolumbus púšťal loďky dolu riekou a ľudia sa báli ísť na ďalej more, aby nespadli z dosky zvanej Zem...

Winetov 95 sedí vo svojom stane za dvojprocesorovým Pentiom s frekvenciou 1800MHz. V ruke zviera joystick a hrá poslednú verziu Quake. Na sebe má klasický indiánsky odev, vykladaný disketami a cédečkami. Je veľmi zaneprázdnený hrou, ináč by si všimol, že na dvere jeho stanu niekto klope. Je to Norton.NN (Norton not Notorik ), miestny šaman. Winetovovi sa nechce od rozohraného levelu. Po chvíli sa však premôže, vykopne dvere na jeho vigvame a takto mu vraví:

"Kto si, že sa opovažuješ vyrušiť ma pri mojej dôležitej práci?"
"Som Norton.NN."
"Čo chceš, bledá tvár? Vrav, ale rýchlo."
"Prišiel som ti nainštalovať môj nový program, Norton.NN 2005. Myslel som, že ako náčelník ho budeš chcieť mat prvý."
Winetovovi zasvietili oči. Dobre vedel, čo je Norton.NN zač.
"Ty chceš prísť o skalp! Máš predsa vyháňať nečisté sily z našich počítačov (vírusy), a nie ich privolávať. Chceš azda zneuctiť naše procesory?"
"Nie, nie, len som chcel..."
"Odíď lebo ti dám sformátovať hard disk. HALT, dohovoril som."
Norton.NN sklopí hlavu a odchádza do svojho stanu lognúť si trošku tuhého. Winetov sa vrátil za počítač, ale skôr než začal hrať, poslal mail Nšo-či, aby mu prišla vykopnuté dvere prišiť k stanu. Náčelník ani nestihol dohrať ani prvý level a Nšo-či už mala dvere prišité.
"Ďakujem ti, si rýchlejšia ako pretaktovaný Athlon, poď si so mnou dať level mieru."
Nšo-či cudne sklopila zrak.
"Rada by som, ale ty sa predsa musíš pripraviť na zajtrajšok."
Winetov si spomenul, že zajtra ho čaká boj s kmeňom žihačov.
"Máš pravdu, choď teda v pokoji, nech ta Alah sprevádza."
Winetov sa vrátil do stanu, ešte raz si žihol Quaka a šiel spať. Na druhý deň... Kojot ešte nazavyl druhý raz a Winetov 95 už znova hral. Tentoraz to bol TOMAHAWK. Legendárny simulátor na ZX spectrum. Do jeho vigvamu vstupuje Nšo-či.
"Náčelník, kmeň je pripravený na dnešný boj, čakáme už iba na teba."
Dlho neváhal, na potuženie si dal dúšok bizónovice a už boli na ceste. S kmeňom žihačov sa stretli na dohovorenom mieste v Silikónovom údolí. Po výmene procesorov a prestrihnutí kábla od joysticku si sadli za počítače aby rozhodli, ktorý z nich je lepší programátor. Sedem ráz kojot zavyl, než bolo rozhodnuté. Nebudem vás dlho napínať, po dramatickom finále vyhral náčelník šialených programátorov. Jeho program mal nielen nulovú dĺžku ale bol aj multiplatformový, takže sa dal spustiť aj na guľôčkovom počítadle. Oslavy boli veľké. Hneď po príchode do osady sa samozrejme, programovalo. Každý chcel dať náčelníkovi svoj program ako prejav úcty. A tak sa pred náčelníkovým stanom objavil aj značne podgurážený Norton.NN.
"Čo my nesieš, bledá tvár?"
"Doniesol som nový prehliadač NaEx."
"Vravíš NaEx? A načo ti je potom ten tomahavk?" pýta sa Winetov 95.
"To preto, aby sa mohol používateľ aktívne brániť proti hackerským útokom."
Wintova to trochu nahnevalo. Hackeri sú dobrý programátori, pár ich nasadil proti susednému kmeňu. Najprv chcel zatupiť ostrie svojho noža o hlavu šamana, ale rozmyslel si to.
"A nebojíš sa, že sa ten tomahavk pokazí a oskalpuje používateľa?"
"Tak k nemu pribalím aj prilbu s IP adresou a pre istotu aj ON-LINE lekárničku."

To však už Winetov nevydržal. Nôž sa zaleskol vo svetle monitora a dopadol na hlavu Nortona.NN. Náčelník si na konto pripísal ďalší skalp a ešte ten večer dal vypísať konkurz na nového šamana.

Tu sa naša sonda do života jednej osady kmeňa programátorov končí. Akékoľvek podobnosti so žijúcimi osobami a Indiánmi sú čisto náhodné. Podotýkam, že príbeh bol skutočný. Nič nebolo vymyslené a vykonštruované. Tak ako vždy...

..:: zdroj: PC Revue ::..